top of page

Asbestni qanday olib tashlash mumkin? Asbestni olib tashlash bosqichlari va asbest tekshiruvi

Asbestni olib tashlash malakali xodimlar (asbestni olib tashlash bo'yicha mutaxassis va asbestni olib tashlash bo'yicha ishchi) tomonidan amalga oshiriladi.
Ish beruvchi kompaniya bilan kelishuvga erishilgandan so'ng, ish beruvchining ish joyiga tegishli bo'lgan Mehnat va bandlik agentligi viloyat boshqarmasiga bildirishnoma yuboriladi. Ushbu bildirishnomada kompaniya ma'lumotlariga qo'shimcha ravishda, ish joyining manzili, asbest hisobotiga yoki asbest inventarizatsiyasi hisobotiga ko'ra asbest tahlilini o'z ichiga olgan hisobotga muvofiq asbest tarkibidagi materialning taxminiy miqdori, asbest turi, xodimlarning hujjatlari, xavf tahlili, hisobot namunasi va ish rejasi kiritilishi kerak.
Hosil bo‘ladigan chiqindilar utilizatsiya qiluvchi korxona bilan kelishiladi va tegishli qonun hujjatlariga muvofiq tartib amalga oshiriladi. Ushbu tadqiqot Atrof-muhit va urbanizatsiya vazirligi tomonidan 01.01.2018 yilda yaratilgan MOTAT tizimida amalga oshiriladi.
Tegishli demontaj shaxsiy himoya vositalarini ish joyida to'liq ishlatish orqali amalga oshiriladi. Agar demontaj qilinadigan hudud yopiq hudud bo'lsa, karantin o'rnatilishi kerak.

Ish yakunida chiqindilar maxsus paketlar yordamida qadoqlanadi va chiqindi korxonasiga yetkazib berish uchun tayyorlanadi.
Ish davomida ishni asbest o'lchovlari bilan kuzatish kerak. Shu bilan birga, tadqiqot natijasida atrof-muhit havosi oxirgi marta o'lchanadi va asbest o'lchov natijalari mos bo'lsa, tadqiqot to'xtatiladi.

asbest söküm çalışanı tam yüz maskesi
asbest söküm çalışanı

Asbestni qanday olib tashlash mumkin? Asbestni olib tashlash jarayonining barcha bosqichlari

Asbest hisobotini tayyorlashda asbest tahlillari İSGÜM vakolatli asbest laboratoriyasi tomonidan amalga oshirilishi kerak.
Asbest tahlili hisoboti natijalariga ko'ra asbest hisoboti tuziladi.Ushbu hisobot asbest inventar hisoboti deb ataladi.Asbestni inventarizatsiya qilish hisobotiga ko'ra asbestning turi, miqdori va joylashuvi aniqlanadi. Mehnat va bandlik agentligi, asbest inventar hisoboti va asbest tahlili hisoboti uning ilovasida keltirilgan. Ish oxirida asbest o'lchovi atrof-muhit havosida asbest yo'qligini isbotlash uchun amalga oshiriladi. Asbest tahlillari HSG 248 Asbest tahlili, NIOSH 9002 Asbest tahlili, VDI 3866 Asbest tahlili va ISO 22262 Asbest tahlili usullari bilan amalga oshiriladi. Asbest o'lchovlari HSG 248 Asbest o'lchovi, NIOSH 7400 Asbest o'lchash usullari bilan amalga oshiriladi. Asbest inventarizatsiyasi (Asbest hisoboti) HSG 264, HSG 248 ga muvofiq amalga oshirilishi mumkin. Asbestni olib tashlash Asbest bilan ishlashda salomatlik va xavfsizlik choralari to'g'risidagi Nizomga muvofiq va TS 13895 asbestni olib tashlash standartiga muvofiq amalga oshiriladi.

asbest söküm şeması

Asbest Denetimi Asbest Söküm Uzmanı ve Asbest Laboratuvarı ile asbest analiz ve asbest ölçümleri ile yapılır.
Asbest, birçok yapı malzemesinin çok yaygın bir bileşenidir. Ev sahipleri ve müteahhitlerin, asbest liflerini rahatsız edecek herhangi bir projeden önce bir asbest araştırması yapmaları gerekmektedir. Denetçilerimiz, projeniz için uygun örnekleme planını belirlemenize yardımcı olacaktır. Amacımız, projenizi para israf etmeden ileriye taşımak, sizi güvende ve tüm ilgili düzenlemelere uygun şekilde tutmak.

ASBEST DENETİMİNE NE ZAMAN NE İHTİYACINIZ VAR?

Asbest söküm işlemleri sırasında ve tamamlandığında .Bir yıkım veya yenileme faaliyetinin sahipleri ve işletmecilerinin, etkilenen tesisi veya yıkım / yenileme işleminin yapılacağı tesisin bir bölümünü, Kategori I ve II kırılgan olmayan asbest içeren malzeme de dahil olmak üzere gevrek ve gevrek olmayan asbestlerin varlığı bakımından iyice incelemesi gerekir. (ACM). Bu, faaliyete başlamadan önce yapılmalıdır.
 

Bütün bunlar, rahatsız edici malzemeye başlamadan önce asbest için herhangi bir yıkım veya yenileme projesini denetlemeniz gerektiğidir. İlçeniz izin aldığınızda asbest ENVANTERİ istemese bile, Türk mevzuatı yine de projenize uygulanır. 


Ek olarak, planlı tadilatların dışındaki asbest için kendi evinizi ya da iş yerinizi test etmek isteyebilecek durumlarınız olabilir. Düzenleyici uyumluluk dışındaki ihtiyaçlar için özel bir asbest araştırma planını tartışmaktan memnuniyet duyacağız.

ASBEST DENETİMİNE MALİYETİ NE KADAR?
Bu planladığınız projenin türüne bağlıdır. Tüm asbest araştırmaları, PLM veya SEM ile asbest analizi için numunelerin yetkili bir asbest laboratuvarı almalıdır. Temel fiyatlarımız, atipik bir tehlike olmaksızın tesise standart erişim sağlamaktadır. Standart geri dönüş süresi 3-4 iş günüdür.

 

Asbest teftişinizin maliyeti, taban ücret + toplanan numuneler + ek ücretler ile belirlenir.

​Temel ücret, denetçinin saha ziyaretinin ve anket raporunuzun hazırlanmasının maliyetidir. Bu miktar, ihtiyacınız olan denetim türüne göre değişir. Ticari ve mesken, yıkım vs. yeni model ve yapının büyüklüğü miktarınızı belirleyen unsurlardır. Muayenenizi programlamak için aradığınızda, projenizin kategorisini belirleyeceğiz ve temel ücretinizi size bildireceğiz.

Toplanan her örnek, standart geri dönüş için 100 tl faturalandırılır. Kaç örnek gerekebileceği hakkında bir fikir edinmek için aşağıya bakın.

Acele teslimat, uzatılmış seyahat vb. İçin ek ücretler uygulanabilir. Planladığınızda denetiminiz için geçerli olan ilave ücretleri görüşeceğiz.

Her iş eşsizdir ve şüpheli materyali tespit etmeye çalışacağız ve sadece ayrıntılı bir rapor için gereken sayıda örnek alacağız. Projenizi görmeden önce kaç örneğe ihtiyaç duyulacağını tahmin edemesek de, kapsamı anlamanıza yardımcı olacak bazı genel tahminler:

Banyo tadilat: 5 örnek

Çok odalı konut tadilatı: 10 - 25 örnek

Konut yıkımı: 15+

Ticari projeler: ?

NELER YAPILACAK ?
Ahşap, metal veya cam olmayan herhangi bir malzeme, asbest lifleri içerme potansiyeline sahiptir. Bir konut denetçisinin karşılaşacağı en yaygın malzemeler eklem bileşiği, tavan dokuları, vinil döşeme ve boru yalıtımıdır. Örnekleme gerektiren malzemeleri belirlemek için uzmanlığımızı ve deneyimimizi kullanacağız.

Ticari projeler, bina türüne göre başka benzersiz malzemeler içerebilir.

KENDİ MALZEMELERİMİZİ TEST ETTİREBİLİRMİYİZ ?
Kesinlikle. Asbest Saha Araştırması almayacak olsanız da, analiz için getirdiğiniz herhangi bir materyali laboratuvara göndermekten memnuniyet duyarız. Aldığınız rapor, numune materyalinde asbest varlığı veya yokluğu ile sınırlı olacak ve numunenin menşei gibi özellikleri hakkında daha fazla varsayımda bulunmayacaktır.

bottom of page