top of page

Asbest Analiz , asbest analiz cihaz ve metotlarımız hakkında bilgilendirme

Asbest_e200pol.jpg

PLM qutblangan yorug'lik mikroskopi usuli dispersiyani bo'yash 

HSG 248 A2-NIOSH 9002 -ISO 22262PLM

 • Tahlil narxi arzon

 • Aniqlash chegarasi 1% va undan yuqori.

 • Bu shaharni o'zgartirishda eng ko'p afzal qilingan usul.

 • Yonuvchanligi yuqori.

 • Bu tahlilchining tajribasiga bog'liq

 • Tez natijalarga erishing

 • Hech qanday aniq natija berish mumkin emas.

 • Namuna olish paytida shikastlanish paydo bo'lishi mumkin

 • Chang va sirt namunalarini ko'rib bo'lmaydi

Scherm2_XL_PlasmonicBall.jpg

SEM skanerlash elektron mikroskop va energiya taqsimoti rentgen usuli

VDI 3866 - ISO 22262 SEM EDXA 

 • Tahlil qimmat.

 • Aniqlash chegarasi 0,01% va undan yuqori.

 • Bu sanoatda eng ko'p afzal qilingan usul.

 • Natijalar sharhlash uchun ochiq emas.

 • Elementlarni tahlil qilish mumkin

 • Beton tasvir va elementar chiqishi uning afzalliklari hisoblanadi.

 • Zararsiz namuna olish

 • Chang va sirt namunalarida muvaffaqiyatli

kontak1.JPG

Asbest Indoor Air Test yordamida siz qurilish ishlaridan keyin uyingiz havosida asbest tolalari bor-yo'qligini osongina aniqlashingiz mumkin. Bizning laboratory ga kukun namunasini yuboring va tez natijalarga erishing.

20161027_102345.jpg

Izolyatsiya plitasi, atermit, beton, gips, bo'yoq, izolyatsiya, marley, linoleum va sement kabi materiallar asbest uchun sinovdan o'tkaziladi.

talk-pudrasinda-tehlike-6710012.Jpeg

Kukun, kosmetika, bo'yoq, plomba, gips va ohak kabi barcha maxsus materiallarni tahlil qilish. Bundan tashqari, material sun'iy mineral tolalar uchun 0,001% aniqlash chegarasiga qadar sinovdan o'tkaziladi.

suda_asbest.jpg

Ichimlik suvi, to'g'on suvi, daryo suvlari va chiqindi suvlarda asbest tahlili.

koylerdeki-158-bin-kisi-risk-altinda-107

Bu tabiiy tuproq va jinslardagi asbest ifloslanishini aniqlash uchun ideal tahlil va olib tashlangandan keyin. 

sediment.jpg

Asbest tahlilini dengiz va ko'llardagi cho'kindilarda, ayniqsa shag'al shaklida XRD va SEM yordamida amalga oshirish mumkin.Uni 1% SEM va 0,01% sezgirlik bilan XRD bilan aniqlash mumkin.

  Asbest tahlilida biz foydalanadigan qurilmalar va usullar

HSG 248 A2 PLM aniqlash diapazoni (1%-100%)

NIOSH 9002 PLM  aniqlash diapazoni (1%-100%)

ISO 22262 PLM   aniqlash diapazoni  (1%-100%)
ISO 22262 SEM EDXA  aniqlash diapazoni_cc781905-5cde-3194-bb3bc-5cde-3194bad %bad5310f.

VDI 3866 5-QISM SEM EDXA  aniqlash diapazoni (1%-100%)

Asbest turlarini tahlil qilish
1-PLM (Polarizatsiyalangan yorug'lik mikroskopi)

Asbest tolalari quyidagi belgilar yordamida aniqlanadi;

 • Morfologiya (ko'rish)

 • Optik xususiyatlar (cho'zilish, so'nish, ikki marta sinishi va boshqalar)

 • sindirish ko'rsatkichi (sindirish ko'rsatkichi)

Materialda asbest mavjudligini tasdiqlash odatda PLM yordamida amalga oshiriladi. Asbest minerallari mikroskop ostida tashqi ko'rinishi bilan aniqlanadi. Asbest tolalari to'plamlar hosil qiladi va bitta tolalar uchlarida o'ziga xos xususiyatlarni ko'rsatadi.  Tolalar kristall shaklda bo'lishi va asbest minerallarining optik xususiyatlariga mos keladigan ko'rinishga ega bo'lishi kerak.

Asbest minerallari xarakterli sindirish ko'rsatkichlariga ega. Tolalarni yaxshi belgilangan indeksga mos keladigan suyuqliklarga botirish asbestning turli turlarini farqlash imkonini beradi. 

2-PCM (fazali kontrastli mikroskop)

Asbest tolalari quyidagi belgilar yordamida aniqlanadi;

 • Morfologiya (ko'rish)

 • sindirish ko'rsatkichi (sindirish ko'rsatkichi)

3-SEM (skanerli elektron mikroskop-skanerlash elektron mikroskop) va EDXA

Skanerli elektron mikroskop havo va chang namunalarida asbestni tahlil qilish uchun ishlatiladi. Asbest tolalari quyidagi xususiyatlarga ko'ra aniqlanadi;

 • elementar holat

 • Morfologiya (ko'rish)

SEM yordamida yorug'lik mikroskopi ostida aniqlanmaydigan juda nozik tolalar ham aniqlanishi mumkin.

Chang namunalarida asbest tahlillari, odatda, asbestni olib tashlash jarayonida asbestning tarqalishi/dispersiyasini baholash uchun amalga oshiriladi.Lenta bilan olingan namunadagi asbest tolalarini osongina tahlil qilish mumkin.

Xuddi shunday, demontajdan so'ng havodagi asbest kontsentratsiyasini tahlil qilish xavfli tolalarning atrof-muhitga chiqarilishini aniqlash uchun amalga oshiriladi.Namunani qoplash va ishlatish narxi yuqori.

PLM (Polarizatsiyalangan yorug'lik mikroskopi) texnikasi

1- Operatsion xarajatlari past.
2-Namunani tayyorlash jarayoni qisqa.
3- Tahlilchining tajribasiga bog'liq.Tahlilchi albatta juda yaxshi ma'lumotli bo'lishi kerak.Tahlilchining eksperiment o'tkazish jarayoni kamida 2 yil davom etadi.Ushbu usulning eng katta xatosi bu insonga bog'liq.
4-Juda kichik asbest tolalarini ko'ra olmaydi
5- Xatolik darajasi juda yuqori.

6-Qo'llaniladigan ma'lumotnomalar chet eldan keltirilgan.

SEM (skanerlash elektron mikroskop) texnikasi

1 - Operatsion narxi juda yuqori.
2-Namunani tayyorlash jarayoni uzoq davom etadi.
3- Bu tahlilchining tajribasiga bog'liq.Qisqa mashg'ulot bilan tahlilchi tahlil darajasiga keladi.
4-Siz juda kichik asbest tolalarini ko'rishingiz mumkin.
5-Xato chegarasi juda kichik.

6-Elementar tahlil qilish mumkin.Imkon qadar xavfsiz.

ASBEST NUMUNE ALMA STRATEJİSİ 
Asbest şüphesiyle alınan numunenin, konumu ve hangi malzemeden alındığı önemlidir. Malzemenin miktarı ve malzemede değişik tamiratlar yapılıp yapılmadığını gözlemledikten sonra, 3-5 cm2 alanda tüm derinlik içinden örnek alınır. Alınan örnek tüm malzemeyi temsil etmelidir. Numune alınırken, tüm iç köşeden veya uzak taraftan alınmasına özellikle dikkat edilir. Numuneler, normalde kolay görünür olmayan yerlerden veya en az ek hasar alabilecek yerlerden (ör; fayans kenarları) ya da yeni zarar görmüş yerlerden alınır.

Eğer numune alınacak yer ve alınacak numune sayısı müşteri tarafından özellikle belirtilmiyorsa, metotta yer alan örnekleme stratejisi temel alınır. Aşağıdaki liste numune sayısı ve konumları için yol gösteren bir rehberdir. Bununla birlikte her bir lokasyon için alınması gereken numune sayısına karar verirken, malzemenin içeriğine dair bir inceleme yapılır. Burada son karar numune alma konusunda uzman personel ekibe aittir.

-Püskürtme Asbest ile Kaplanmış Katı Malzemeler: Bunlar genellikle homojendir ve iki adet numune yeterlidir. Eğer kullanılan alan büyük veya alanda onarım ve değişiklik yapılan alanlar varsa daha fazla numune alınır.Asbest analizine gönderilir.

-Boru/Termal Yalıtım: Özellikle renkte, boyutta ve dokuda bir değişim ya da tadilat varsa, boru yalıtımı kompozisyonu son derece değişkendir. Yapılan değişikliğin boyutuna göre numune sayısı ve numunelerin konumu belirlenir. Numuneler öncelikli olarak yamalanmış veya onarılmış görünümü taşımayan yerlerden alınır.Her 3m de bir numune alınır eğer boru hattı çok uzunsa 6 m ye çıkarılabilir numune alınır ve Asbest analizine gönderilir.

-Yalıtımlı Levha/Seramikler: Bunlar genellikle homojendir ancak onarım yapılmış ve/veya levha ve seramikler yenilenmiş olabilir. 25 m2’lik bir alandan veya odabaşına 3-5 cm2’lik örnekler alınır. Birkaç tür panel varsa, her türe ait örnek alınır.Asbest analizine gönderilir.

-Asbestli Çimento: Bunlar homojen malzeme olup, sıkça karşılaşılan oluklu, düz, levha, panel veya çeşitli kalıplara dökülmüş ürünlerdir.Asbest analizine gönderilir.

-Diğer Malzemeler: Farklı tür malzeme olduğu durumlarda her birinden bir veya iki numune alınması yeterli olur. Farklı tür malzemelere örnek; çatı kaplamaları ve dekoratif kaplama malzemeleri.Asbest analizine gönderilir.

-Toz ve Döküntü: Döküntü örneklemesi, gözle görünür lif veya potansiyel olarak asbestli çimento içerdiği bilinen her bir parça ve bölümün ortaya çıkarılması ile yürütülür. Eğer hasar yeniyse, döküntü hala alanın altında olabilir. Bununla birlikte eğer hasar daha önceki söküm ve bakım nedeniyle olmuşsa, döküntü, temizleme ihtimali olmayan daha zor ulaşılabilir yerlerde olabilir. Örneğin; kablo kanalları, tavan döşemeleri veya parçaları ya da rafların arkası.

Özetle; alınan numunelerin sayısı, mevcut malzemenin miktarına, çeşitliliğine ve malzemenin içindeki miktar çeşitliliğine bağlıdır. Malzeme miktarının ve yoğunluğunun görsel olarak incelenmesi ve değerlendirilmesi birçok durum için başlangıç noktasıdır. Numune sayısı çeşitlilik miktarını yansıtır. Kararlar değerlendirme ve profesyonel deneyimler baz alınarak verilir. İnsan gözü birçok farklı tonu ayırt eder. Farklı malzemelerin genelde farklı renkleri vardır.  Malzemeleri birbirinden ayırmak için diğer görsel olmayan duyular da kullanılır. Örneğin; asbestli levha ve asbestli çimento, üzerine vurulduğunda karakteristik bir ses çıkarır. Buna benzer olarak yüzeyin sertliği, ısı iletkenliği (ellendiği zaman malzemenin soğuk, sıcak, ılık olması) farklı malzeme yapılarının belirlenmesi için kullanılan belirtilerdir. Farklı malzeme yapılarının belirlendiği her bölümden numune alınır.

Katı Numune Alım Metodu

-Püskürtme Asbest ile Kaplama: Eğer kaplama tamamen izole ise, numune alma alanının çevresi önceden ıslatılır, sonra numune almak için dikkatlice keskin bir bıçakla kesilir. Eğer püskürtme asbest ile kaplama izole değilse hem ıslatma hem de Hepa filtreli (%85 oranında, 0,3 mikrona kadar havada bulunan partikülleri havadan arındırabilen filtrelere denir) vakumlu temizleyici havadaki emisyonu azaltmak için aynı anda kullanılır. Bu yüzeyler genellikle homojen olduklarından küçük sızıntıya neden olacak bir yüzey numunesi yeterlidir.

-Isı/Boru Yalıtımı: Numune alınacak alan tamamen ıslatılır, enjeksiyon tekniğiyle numune alınır. Asbest döküntülerinin yayılmasını önlemek için önlemler alınır. Numuneler boru yalıtımının tam derinliğine nüfuz edecek şekilde bir çekirdek örnekleyici ile alınır. Numune alındıktan sonra örnekleme noktası deliği güvenli hale getirilir.

-Yalıtım Paneli: Numune, keskin bir bıçak veya keski ağzıyla numuneyi kaldırmak için kenarındaki uygun bir yerden alınır. Numune alınan alan, örnekleme işleminden önce ıslatılır. Yalıtım levhaları bazen çift taraflı asbest kağıdıyla üretilmiş olabilir.

-Asbestli Çimento: Genellikle çok serttir ve küçük bir numunenin alınmasının daha kolay olacağı hasarlı kısım bulunmaya çalışılır. Numune büyüklüğü en az 5 cm2 olmalıdır.

-Contalar, Halat, Kağıt, Keçe ve Tekstil: Malzemeler ıslatılır. Malzemeden küçük bir numune almak için keskin bir bıçak kullanılır.

-Zemin ve Duvar Kaplamaları: Numuneler, genellikle her tür ve renkten bir numune alarak keskin bir bıçakla kesilir. Eğer destek malzemesi ve asbest kaplama olarak mevcut değilse, liflerin yayılma olasılığı çok düşüktür.

-Dekoratif Kaplama: Numune yüzey kaplama ve destek malzemesinden bir kazıcı yardımıyla dikkatlice kazınarak alınır. Eğer asbest, düzenli bir şekilde yüzey kaplamada bulunuyorsa ve yüzey kaplama genellikle çok ince ise, 20 cm2’lik bir alan alınır.

-Döküntü ve Toz Numuneleri: Yapışkan bantlar, nemli filtre kağıtları, cımbız vb. ile numune alınarak plastik bir poşete konulur.

Çapa 1
bottom of page