Toprak kapları (güveç) inceledik.

İzmir Menemen yolunda yol kenarinda toprak kap satan bir isyerinden Eskisehir üretimi ve Menemen bölgesi üretimi 2 toprak kap satin aldik. Yapilan incelemelerde Eskisehir yoresine ait toprak kapta tremolit asbest tespit ettik. Ayrica toprak icerisinde yuksek miktarda aliminyum tespit ettik. İnceleme Vonka Asbest Laboratuvarında SEM (scanning electron mikroskop) ve EDS ile yapıldı. Eskişehir bölgesi kap için Numuneler kaplara zarar verilmeden bant yapıştırma yapılarak asbest lifi gelip gelmediği araştırıldı. Daha sonra kabın dış kenarından 0,2 mm2 çapında örnek koparıldı ve incelendi. 2 numunede de "Tremolit Asbest ve Aliminyum" tespit edildi. İzmir Menemen bölgesi kapta aynı işlemler yapıldı ve sadece "Aliminyum tespit edildi"

Çalışmanın iki önemli sonucu var Birincisi "Aliminyum" her iki kapta da yemeklere karışıyor. İkincisi "ASBEST" kap fiziksel bir şiddete maruz kalmasa bile ortama lif salınımı yapıyor. En büyük risk grubundaki insanlar bu kapların topraklarının çıkarıldığı yerde çalışanlar ve kap üretiminde çalışanlar. İkinci risk grubuda buralarda çalışan insanların temasta olduğu insanlar özellike beraber aynı ortamı paylaştıkları kişiler. Asbest liflerini kişiler giysileri üzerinde maalesef başka ortamlara taşıyıp tehlikeyi büyütmektedir.

Üçüncü risk grubu bu ürünlerin lojistik ve satışında çalışan insanlar ve hatta bu mağazaları ziyaret eden insanlar. Dördüncü risk grubu da bu kapları alıp evlerinde ve işyerlerinde kullanan insanlardır.

Konunun öneminin anlaşılması için aşağıdaki ilk resimde insan saçı üzerindeki asbest liflerinin görüntüsünü paylaşıyoruz.Diğer resimlerde analiz sonuçlarını paylaşıyoruz.