top of page

Pudrada Asbest Analizi

Talk kozmetik sektöründe başta bebek pudrası olarak kullanılmıştır.Talk çıkarıldığı bölgelere göre değişen kriztotil , antofilit veya tremolit asbestle kontamine olabilmektedir. Talk asbest içersin veya içermesin bir çok çalışmada kanserojen madde olarak gösterilmiştir.Talkın kullanılmadığı sektör neredeyse yok gibidir.Talkın yapısında silisyum , oksijen, demir,magnezyum ,aliminyum,kalsiyum elementleri bulunmaktadır. Gıda , kozmetik ,medikal ,lastik sanayi ,plastik sanayi , kimya sanayi gibi bir çok sektörde kullanılmaya devam edilmektedir. Talk, sulu bir magnezyum silikat olup, teorik formülü 3MgO 4SiO2 H2O’ dur. İdeal bileşiminde %63.5 SiO2, %31.7 MgO ve %4.8 H2O ihtiva eder. Beyaz, yeşilimsi şeffaf renklerde, kaygan, masif görünümlü ve yumuşaktır. Sertliği Mohs cetveline göre 1-1.5 arasında değişir. Yoğunluğu 2.6-2.8 gr/cm3 arasındadır. Kristal şekli monokliniktir. Talkın ısı ve elektrik iletkenliği zayıftır fakat ateşe dayanıklıdır. Yüksek sıcaklıklarda ısıtıldığında sertleşir, katılaşır. Asitlerle bozulmaz.(1)

Ürünlerinizde talk bulunup bulunmadığının yapıldığı analizlere Talk Free analizi denmektedir.Talk free analizleri tüketiciler açısından oldukça önem kazanmaktadır.Talk free analizleri SEM ve EDXA kullanılarak laboratuvarımızda %0.001 tespit sınırında yapılmaktadır. Talk free analiz talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Pudrada asbest analizi ise pudrada asbest bulunup bulunmadığını gösteren SEM-EDX ile yapılan analizdir.

Kaynaklar:


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

ISO 22262 SEM ve PLM Asbest Analizi

Sem edx ve Plm ile uluslararası standardı olan ISO 22262 metodu ile asbest analizi yapılır. Numunelerin içerisinde bulunan asbest lifleri görüntülenir morfolojisi incelenir. Liflerin elementel içerig

Коментарі


bottom of page