Sürüntü çubuğu ve maskelerde asbest bulunduğu iddiaları doğru değil

İş Güvenliği ve Asbest Söküm Uzmanı Kimyager Kenan Yıldız, “Piyasada bulunan sürüntü çubuğu ve maskelerden toplanan numunelerden yaptığımız analizlerde asbestte ve grafene rastlanılmamıştır” dedi.

Ramis SAĞLAM İzmir

Pandemiyle birlikte hayatımızın birer parçası haline gelen maskelerin koruyuculuğu ve PCR testlerinde kullanılan sürüntü çubuklarıyla ilgili değişik iddialar kamuoyunu meşgul etmeye devam ediyor. Özellikle de sosyal medyada birçok konuda olduğu gibi Kovid-19 pandemisi ile ilgili alanlarda yanlış bilgiler kullanıcıların aklını karıştırıyor. İş Güvenliği ve Asbest Söküm Uzmanı Kimyager Kenan Yıldız ile bu iddiaları konuştuk.

Sosyal medyadaki bu bilgi kirliliğinin toplumu yanlış yönlendirdiğini söyleyen Yıldız, Vonka Laboratuvarı’nda, 8 Eylül 2021 tarihinde PCR Sürüntü Çubuğu ve maske numuneleri üzerinden yaptıkları SEM EDX Görüntüleme ve Elementel Analiz Raporunu değerlendirdi.

ANALİZ RAPORU BİLGİ KİRLİLİĞİNİ ORTADAN KALDIRIYOR

Yıldız, 09 Eylül 2021 tarihli Analiz Raporu’yla ilgili olarak, “Uzmanlık konularımızdan birkaçı olan asbest ve elementel analiz ile ilgili ortaya atılan bazı paylaşımların gerçekliğini laboratuvar ortamında araştırdık. Sosyal medyada son günlerde PCR testleri için kullanılan numune alma SWAP’larının (numune alımı için ağız ve burun içlerine sürülen çubuk) ve maskelerde sözde ‘asbest, grafen ve bunların türevleri’ içerdiği bilgisi dolaşmaktaydı. Laboratuvar incelemelerimiz sonucunda piyasada bulunan SWAP’lardan ve maskelerden toplanan numunelerden yaptığımız analizlerde asbestte ve grafene rastlanılmamıştır” dedi.

Scanning Electron Microscope- Phenom XL kullanarak, swap ve maskeler üzerinde yaptıkları analiz sonuçlarını değerlendiren Yıldız, SEM EDX analizlerinde de SWAP’larda sadece karbon (C) ve oksijen (O) elementlerini tespit ettiklerini maskelerde ise sadece karbon (C) elementini tespit edildiğini belirtti.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör