September 10, 2019

Asbest ve Tehlikeli Atıklar Derneği Yöneticisi Kenan Yıldız: Pek çok belediye asbest genelgesine uymuyor.
Çevre Şehircilik İl Müdürlükleri tüm ilçe belediyelerine yıkımlarda ve tadilatlarda asbest ve diğer tehlikeli maddelerin raporlanması ve usulüne uygun bertaraf edilmesi için genelge gönderdi. Asbest ve Tehlikeli Atıklar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Kenan Yıldız bu genelgeye birçok il ve ilçe belediyesinin uymadığını ileri sürerken, asbest tehlikesinin hafife alınmasının ölümcül sonuçları olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Toprak kaplar zehir saçıyor

May 25, 2019

Türkiye’nin kırsal kesiminde asbestli topraktan yapılan evler nedeniyle yaklaşık 1 milyon kişi sağlık risk altında bulunuyor. Akciğer kanserinin başlıca nedenlerinden kabul edilen asbest teması konusunda ciddi bir sorun ise özel laboratuvar araştırması ile gündeme geldi.

January 18, 2019

Asbest ve Tehlikeli Atıklar Derneği (ASTA) ve Asbest Söküm Uzmanları Derneği’nin (ASUD) araştırmasına göre Türkiye’deki 4 pudra markasından asbest çıktı. Bir sonraki araştırma tüm talkları kapsayacak.

July 26, 2018

2014 tarihinde Bozcaada'nın Beylik Koyu'nda karaya oturan ‘Mercy Cod (NIL-K)’ isimli kuru yük gemisi tüm uyarılara rağmen denizin içinde söküldü. "Asbest yok" raporu olduğu söylenen ve Bozcaada Kaymakamı'nın öncülüğünü yaptığı bir törenle sökülen gemiden geride kalan parçalarda yapılan incelemelerde ise asbest tespit edildi.

CHP İBB Meclis Üyesi Nezih Küçükerden sitem etti. Küçükerden, "Üsküdar Kirazlıtepe bölgesi adeta atom bombası ile harabeye dönen Hiroşima’yı andırıyor! Çünkü bir yıl önce yıkılan 320 yapıya ait moloz Üsküdar Belediyesince daha kaldırılmadı!" diye belirtti.

October 10, 2018

Denizli’de 1970’li yıllarda yapılan iki eski bina, Özel İdare İşhanı binası ve PAÜ Hastane binasının yıkımında asbest konusunda önlem alınmadığı ortaya çıktı. CİMER’e yapılan başvuruya cevap veren Denizli Büyükşehir Belediyesi, 'Asbest Söküm Raporu ve Asbest Söküm Envanteri’nin belediye tarafından henüz talep edilmediğini belirtti. e ne hakkında? Bunu ilginç kılan nedir? Değişik bir başlık ekleyerek ziyaretçilerinizin dikkatini çekin...

Winschoten'deki Hoorntjesweg Pazar günü öğleden sonra kapatıldı çünkü sokakta asbest bulundu. Belediye çitler ile yolu kapattı ve sarı kurdeleler asılıydı.

Yerel sakinler yol yüzeyindeki parçacıkları fark ettiler ve hemen belediyeye geçtiler. Hızlı bir incelemeden sonra asbest olduğu ortaya çıktı. Scheemda'nın Steenhuis Yıkım çalışmaları artık mevcut ve yolu temizleyecek.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer pek çok yerde içme suyu borularında asbest bulunduğuna dikkat çekti.

Her gemiye binme, hereve girme3.000’den fazla kullanım alanı olan asbestten, özellikle gemi, uçak, otomobil yapımında, inşaat sektöründe, ısı ve ses izolasyonunda yaygın olarak kullanılmış. Yapılan yanlış 10 yıllar sonra yol açtığı ölümlerle anlaşıldı..

May 30, 2018

İzmir Büyükşehir Belediyesi: İl Çevre Müdürlüğü tarafından ölçüm yapıldı. İl Çevre Müdürlüğü: Yönetmeliğe göre yapılması için uyardık.
Metehan UD İzmir

Karabağlar Uzundere'deki kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binaların asbest ölçümü ilgili yaptığımız yazışmalardan farklı sonuçlar aldık. İzmir Büyükşehir Belediyesi, “İl Çevre Müdürlüğü tarafından ölçüm yapıldı” derken, İl Çevre Müdürlüğü ise “Yönetmeliğe göre yapılması için uyardık” dedi. Tıbbi Jeoloji alanında çalışmaları bulunan Jeoloji Yüksek Mühendisi aynı zamanda Asbest Söküm Uzmanı Dr. Eşref Atabey büyükşehir cevabının yönetmelikle çeliştiğini ifade etti. 

February 08, 2018

Milliyet Gazetesi’nden Mert İnan’ın haberine göre inşaat firmaları 7-8 bin liralık maliyet için halk sağlığını hiçe sayıyor. Türkiye’de yılda yaklaşık 30 bin kişiye akciğer kanseri tanısı konuyor. Sigara bağımlılığı ve hava kirliliği akciğer kanserinin en önemli nedenleri arasında. En ölümcül olan akciğer kanserinin en önemli nedenlerinden biri asbest. Uzmanlara göre yıkılan inşaatlarda asbestli malzeme kullanımı nedeniyle binlerce insan ciddi risk altında.

February 08, 2018

Bakan Özhaseki çok net konuştu 700 bin tl cezalarını 3 katına kadar arttırılabileceğini söyledi...

February 08, 2018

Hız kesmek bilmeyen kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılan binaların çevreye yaydığı asbest tehlike saçıyor. Konunun Bakanlar Kurulu'na getirebileceklerine dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki uyardı; "Cezalar iki milyon tl'ye çıkabilir." CNN TÜRK Muhabiri Göksel Göksu'nun haberi...

February 07, 2018

Gülseli KENARLI -Kamera: Güven USTA/ İstanbul DHA ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, inşaat yıkıntılarından çıkan asbest ile ilgili, "Asbest eskiden Türkiye'de bir çok alanda çok hoyratça, tehlikesi bilinmedi dönemlerde kullanılmış. Haliyle binalar yıkılırken ortaya çıkardığı tehlikeler de yeni yeni dikkat çekiyor" dedi.

February 06, 2018

Yıkılan binalardan yayılan tehlike halkın sağlığını tehdit ediyor. Isıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere dayanıklı bir madde olan asbest, 2010 öncesi tüm yapılarda kullanılıyordu. Milliyet Gazetesi'nden Mert İnan'ın haberine göre o binaların bir çoğu kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıyor. Çevreye yayılan asbest ise halkı ölümcül hastalık riskiyle karşı karşıya bırakıyor. 

February 07, 2018

Sadece yıkılan eski binalar değil İç Anadolu’daki toprak yapısında yer alan termolit cinsi asbest yöre halkanın sağlığını tehdit ediyor. Uzmanlara göre köylerde 150 bini aşkın risk altında. 

Türkiye’de asbest ve halk sağlığına etkileri konusunda detaylı araştırmalara imza atan isimlerden Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan 

February 08, 2018

Gelişmiş ülkelerde 30 yıl içinde asbestle temas eden 500 bin kişinin kanserden öleceği belirtildi. Bu kişilerin tıbbi maliyetinin ise 300 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor

May 13, 2017

Türkiye’de kentsel dönüşümle yıkılacak 7 milyonu aşkın binanın neredeyse tamamında, başta akciğer kanseri olmak üzere, birçok solunum hastalığına neden olan asbest bulunuyor.

Her yıl 250 bini İstanbul’da olmak üzere 500 bin konutun kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi hedefleniyor. 7 milyonu aşkın riskli yapısı olan Türkiye için kentsel dönüşüm öncelikli çözüm bekleyen konulardan biri...

September 19, 2016

İş güvenliği uzmanı Yıldız, 2010’dan itibaren yasaklanan asbestin, eski binaların yıkılması ile yeniden tehlike yaratmaya başladığını söyledi. Zerrecikler halinde havaya karışan asbest, başta kanser olmak üzere akciğer hastalıklarına yol açıyor...

January 01, 2020

İtalya'da, iki yıldır süren ve asbest sebebiyle yüzlerce işçinin ölmesine yol açan "Eternit" firmasının sahipleri Stephan Schmidheiny ile Marie Ghislain 16 yıl hapse mahkûm edildi. Firma yönetiminin, 1970-1986 yıllarında çatı kaplamasında kullanılan üründen yayılan asbestin işçilere zarar vermesini önlemek için önlem almadığına hükmedildi.

ABD'den alınan asbestli gemide kanser olan subay tazminat kazandı

May 27, 2023

İlki 1949 yılında Türkiye’ye gelen 25 gemide çalışmış hayatını kaybetmiş ya da şu anda yaşayan tüm rütbedeki binlerce askere tazminat hakkı doğdu

Please reload