Kot Kumlama İşi Nedeniyle Silikozis Hastalığına Yakalananların Sağlık ve Çalışma Bakanlığı ile Belediyelerden Tazminat Alma Hakkına Dair Danıştay Kararı

Yakın tarihli bir Danıştay kararı bu açıdan oldukça önemli. Danıştay 10.Dairesi’nin 03.03.2015 tarihli  kararıyla, kot kumlama işinde çalışması nedeniyle silikozis hastalığına yakalanan ve dava devam ederken de yaşamını yitiren bir işçinin Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve işyerinin bulunduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Gaziosmanpaşa Belediyesi’nden tazminat alma hakkının bulunduğu kabul edildi.

İspanya'da 'asbest davası' başladı

İspanya'da Dos Hermanas'ta 1990'lı yılların sonuna kadar faaliyet gösteren Uralita adlı fabrika aleyhine açılan 'asbest davası' başladı. Fabrikanın kullandığı asbest maddesi nedeni ile sağlıklarından olan davacı 26 işçi ve aileri, 2 milyon euronun üzerinde tazminat talep ediyor. Akciğer kanseri gibi ölümcül hastalıklara yol açan asbest 2002'de yasaklanmıştı.
http://tr.euronews.net/

Asbestli gemi için Hollanda'da dava açıldı

Türkiye'ye sökülmek için getirilmesi planlanan, içerdiği asbest miktarındaki çelişkili raporlar nedeniyle tartışmalara yol açan 'Otapan' için dava açıldı

Talk pudrası, asbest ve yumurtalık kanseri: Johnson&Johnson 4 milyar 650 milyon dolar tazminat ödeyecek

alk pudrasının kadınlarda yumurtalık kanserine yol açtığı iddiası ve Johnson&Johnson’a konu ile ilgili açılan davalar yıllardır devam ediyor. 2016 yılında firmanın talk pudrası kullanmasından dolayı yumurtalık kanseri olduğunu iddia eden bir kadına, 72 milyon dolar ödemeye mahkum edilmesinin ardından şimdi de mahkemeden Johnson & Johnson talk pudrasının kadınlarda yumurtalık kanserine yol açtığı hükmüyle şirketin 22 kadına 4 milyar 650 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilmesi kararı çıktı. 

Asbestli gemide çalışan Türk amirale tazminat

ABD’den 41 sene önce satın alınan asbestli gemide çalışan ve bu yüzden kanserden ölen bir Türk subayı, gemiyi üreten Amerikalı şirketten tazminat kazandı. Bu kararla Türk Deniz Kuvvetleri’nin aynı şirketten alınan 25 gemisinde çalışan binlerce askere tazminat hakkı doğdu.

Ankara’daki ‘asbestli yıkım’a yargıdan fren: Tedavisi imkansız hastalıklar çıkar

Ankara’daki ‘asbestli yıkım’a yargıdan fren: Tedavisi imkansız hastalıklar çıkar
Ankara’daki Maltepe Havagazı Fabrikası’nda 350 ton asbestli malzeme bulunan elektrik santralinin yıkımına ilişkin  yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Kanser davasında dev şirkete 25,7 milyon dolarlık ceza! Türkiye'de de ürünleri var

ABD'li kozmetik ve bakım ürünleri üreticisi Johnson&Johnson, ülkede görülen "bebek pudrası" davasında suçlu bulundu.

Kaliforniya eyaleti Yüksek Mahkemesinde görülen davada jüri üyeleri, davacı Joanne Anderson adlı kadını haklı bulurken, şirketin 25,7 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

Asbestli 'Eternit' davasında 16 yıl hapis

March 02, 2018

İtalya'da, iki yıldır süren ve asbest sebebiyle yüzlerce işçinin ölmesine yol açan "Eternit" firmasının sahipleri Stephan Schmidheiny ile Marie Ghislain 16 yıl hapse mahkûm edildi. Firma yönetiminin, 1970-1986 yıllarında çatı kaplamasında kullanılan üründen yayılan asbestin işçilere zarar vermesini önlemek için önlem almadığına hükmedildi.u öğe ne hakkında? Bunu ilginç kılan nedir? Değişik bir başlık ekleyerek ziyaretçilerinizin dikkatini çekin...

January 10, 2016

Daktilo, faks makinesi gibi büro cihazları üreten İtalyan Olivetti şirketinin bir fabrikasında 12 işçinin asbeste maruz kalarak hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak şirketin 17 eski yöneticisinin yargılanmasına başlandı.

Please reload